Zastosowanie szlifierek kątowych

szlifierka kątowa

Z pewnością obowiązkowym narzędziem w zestawie każdego majsterkowicza oraz wyposażeniu firm budowlanych są szlifierki kątowe. Urządzenia te, jak mogłaby wskazywać nazwa – nie służą jedynie do szlifowania. Często używane są również do cięcia odpowiednich powierzchni. Warto zagłębić się szczegółowo w różnorodne zastosowania tego urządzenia. Szeroki wybór szlifierek nie tylko dla profesjonalistów znajdą Państwo: https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/szlifierki-i-polerki/szlifierki-katowe

Szlifowanie

Narzędzia te świetnie nadają się do obróbki wszelkich materiałów, czyli również do ich szlifowania i polerowania. Przede wszystkim jest to często podstawowe urządzenie do walki z rdzą. Okaże się niesamowicie pomocne, gdy przed malowaniem np.: metalowych przęseł ogrodowych lub balustrad, potrzebujemy pozbyć się wszelkich ognisk korozji. Oczywiście możemy usunąć rdzę ręcznie za pomocą arkuszy papieru ściernego, aczkolwiek będzie to uciążliwa i czasochłonna czynność. Znacznie szybsze efekty osiągniemy za pomocą szlifierki kątowej.

Oczywiście oprócz usuwania rdzy, szlifierki zastosujemy do polerowania wszelkich twardych materiałów. Okazuje się, że nie tylko do metali, lecz umożliwiają obróbkę drewna. W przypadku, gdy chcemy aby nasza szlifierka kątowa efektywnie polerowała drewno, należy wyposażyć się w tarczę lamelkową lub dysk, który umożliwi zamontowanie krążków ściernych wraz z rzepem.

Cięcie materiałów

Szlifierki kątowe na szeroką skalę są stosowane w branży budowlanej oraz drogowej do cięcia wszelkich twardych materiałów. Zaliczyć do nich można metale, beton, kamień, ceramikę oraz wiele innych. Oczywiście zawsze pamiętajmy o dostosowaniu odpowiedniej końcówki. Przykładowo, jeśli chcemy przycinać beton, kamień, cegłę, granit lub gips wapienny, wybierzmy tarcze diamentowe. Przy pomocy szlifierek przytniemy również lżejsze materiały, jak chociażby płyty biurowe.

Spawalnictwo

Szlifierki kątowe często są również nierozłącznym narzędziem każdego spawacza. Urządzenia te wykorzystywane są przed oraz po wykonaniu spawu. Przed rozpoczęciem pracy, warto zeszlifować i oczyścić spawany element z zanieczyszczeń oraz utlenionych warstw. Umożliwi to wykonanie solidnego i wytrzymałego spawu. Po zakończeniu stosuje się również to urządzenie do zeszlifowania nadmiaru spawu. Stosując szlifierkę w spawalnictwie, warto wcześniej wyposażyć się w tarcze korundowe oraz listkowe.

Szlifierki kątowe wyróżniają się z pewnością szerokim zastosowaniem. Potrzebne okażą się nie tylko podczas remontów oraz prac budowlanych. Gdy zdecydujemy się na zakup tego urządzenia, prawdopodobnie nie raz okaże się przydatne do naszych prywatnych celów.