Tapetowanie proste jak nigdy

Tapetowanie proste jak nigdy

Do wszelkich remontów swojego mieszkania zazwyczaj zatrudniamy fachowców. Jedną z tych prac, które możemy wykonać osobiście, jest tapetowanie. Nie będziesz mieć z tym najmniejszego problemu, jeśli posłużysz się naszymi cennymi poradami.

Przygotowanie ściany

Przed przystąpieniem do pracy należy oczyścić dokładnie ściany, na których znajdzie się tapeta. Posłuży nam do tego szpachelka oraz specjalny płyn, dzięki któremu usuniemy pozostałości starych tapet. Taki płyn nanosi się na tapetę za pomocą szczotki lub pędzla i już po kwadransie można przystąpić do ich usuwania. Następnie przystępujemy do czyszczenia ścian. Wówczas wszelkie pęknięcia i dziury uzupełniamy białą uniwersalną masą szpachlową lub w przypadku większych uszkodzeń zaprawą wyrównującą. Kolejno sięgamy po podkład gruntujący i gruntujemy powierzchnię (więcej porad na stronie portalu Murator).

Jaki klej do tapet?

Z wyborem kleju większego problemu być nie może, bo na rynku jest ich naprawdę wiele i mówimy tutaj tak o klejach uniwersalnych, jak i specjalistycznych do wybranych rodzajów tapet. Niezależnie od jego rodzaju powinniśmy dokładnie zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją.

Zasady układania tapety

Istnieją dwie metody klejenia tapet:

– smarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę (tapety papierowe, tekstylne, winylowe, jedwabne oraz raufazy),
– nałożenie tapety na posmarowaną klejem ścianę (tapety na fizelinowym podkładzie).

Przy pierwszej znacznie bardziej powszechnej metodzie po posmarowaniu tapety należy ją złożyć posmarowanymi stronami do środka i pozostawić na kilka minut. Zawsze zaczynaj od drzwi i okien. Przy przyklejaniu tapety dociskaj ją wałkiem lub szczotką, aby pomiędzy tapetą a ścianą nie powstały pęcherzyki powietrza.

3 Komentarzy

  1. Antek

    Po co ci w kuchni tapeta? Czy aby na pewno chcesz ją tam mieć? Jeśli już to chyba tylko i wyłącznie zmywalna. Innego rozwiązania sobie nie wyobrażam. Na korytarzu może być zwykła papierowa, choć zmywalna będzie bardziej praktyczna.

  2. Karolina

    Jakie tapety polecacie do kuchni i na korytarz?

  3. Zenon

    Dlaczego nie tapeta? Ja właśnie mam zmywalną i nie narzekam. Oczywiście nie na każdej ścianie.

Komentarze są zamknięte.