Przygotowanie ścian do malowania

Przygotowanie ścian do malowania

Malowanie ścian to jedna z najprostszych form remontu, którą często wykonujemy osobiście. Nie każdy jednak wie, jak odpowiednio przygotować ściany do takiego procesu, co wiąże się z nie lada problemami. Oto kilka cennych wskazówek z tym związanych.

Folie i taśmy malarskie

Zanim przystąpimy do przygotowywania ścian, powinniśmy zadbać o meble i podłogi. W tym celu należy kupić grubą folię i taśmę malarską. Przykrywamy ją nie tylko podłogi, ale także meble, których nie da się z pomieszczenia wynieść. Najlepiej jest wszystkie meble, których nie wynieśliśmy zestawić ze sobą na środku pomieszczenia.

Przygotowanie ścian

Często pomalować chcemy ściany, na których zalega tapeta. W takiej sytuacji należy jej się pozbyć. Jeśli natomiast na ścianach zalega stara farba klejowa, najlepiej jest ją usunąć przy pomocy szpachelki. Nie możemy pominąć tego kroku, bo w innym wypadku nowa warstwa farby na nią nałożona będzie odchodzić od tynku.

Zdarza się, że usunąć musimy sam tynk. Dlatego przed malowaniem należy dokładnie opukać ścianę. Jeżeli usłyszymy charakterystyczny dźwięk, który oznacza, że tynk się od ściany odspoił, musimy go usunąć. Następnie ogołocone miejsce wyczyścić, zagruntować i nanieść na nie nową warstwę tynku.

Szpachlowanie

Zanim zabierzecie się za malowanie, sprawdźcie, czy na powierzchni ściany nie ma żadnych dziur, czy głębokich rys. Trzeba je bowiem usunąć, zagruntować, a na drugi dzień wypełnić zaprawą szpachlową. Przy większych pęknięciach i dziurach wykorzystujemy zaprawę szpachlową cementową lub gipsową, przy mniejszych możemy posłużyć się naprawczą masą akrylową.

Gruntowanie — konieczne czy nie?

Wielu ludzi przed malowaniem zadaje sobie pytanie — czy gruntowanie zawsze jest konieczne? Według producentów farb jest to zabieg, o którym nie można nigdy zapomnieć. Prawda jest bardzo temu zbliżona, bo prawie zawsze takie gruntowanie trzeba wykonać.

Gruntowania nie wymagają bowiem tylko ściany wykończone farbą, choć i tak nie zawsze oraz płyty gipsowo-włókowe. Niezbędne jest to natomiast przy bardzo chłonnych powierzchniach oraz pylących ścianach. Wymagają tego także tynki, zwłaszcza gipsowe, oraz okładziny z płyt gipsowo-kartonowych.

2 Komentarzy

  1. Marek

    Postawić możesz, chociażby na biały grunt od Śnieżki. Sam zawsze używam i nie narzekam.

  2. Kacper

    Czy jakiś specjalny grunt jest tutaj potrzebny? Czy może być ten z tańszych?

Komentarze są zamknięte.