Izolacja natryskowa pianą poliuretanową

Izolacja pianką poliuretanową

Obecnie na rynku mamy wiele sposobów na ocieplanie budynków. Jedne z nich są znane nam od lat i znamy dobrze ich wady i zalety. Drugie natomiast są stosowane od niedawna i wielu nie miało okazji przekonać się jeszcze o ich jakości. Z pewnością do takich sposobów izolacji budynków należy piankowanie, a więc ocieplenie ich pianką poliuretanową nazywaną w skrócie PUR (więcej).

Doskonała izolacyjność

Największą zaletą takiej pianki jest jej znakomita izolacyjność, gdyż jest ona znacznie lepsza od styropianu czy też wełny mineralnej, co najlepiej pokazują liczby. Zaledwie 10-centymetrowa warstwa pianki zastępuje bowiem 16 cm styropianu lub 18 cm wełny. Różnica w związku z tym jest widoczna gołym okiem.

Według specjalistów ocieplenie budynku pianką poliuretanową pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet do 60%. W praktyce oznacza to więc niższe opłaty za energię, a dodatkowo mniejsze koszty związane z wydatkiem na urządzenia grzewcze, które nie muszą generować tak intensywnego ciepła, jak przy innych izolacjach.

Dobieranie grubości pianki

Ważne jest to, aby przeprowadzić piankowanie pianką o odpowiedniej grubouści. Istnieje kilka wytycznych dobierania grubości na dachy i ściany, a dwie najbardziej powszechne techniki to:

– stopień izolacyjności ścian powinien być zbliżony do planowanego stopnia izolacyjności poddasza,
– obliczamy matematycznie grubość warstwy, mając wiedzę jaki docelowy parametr U, czyli izolacyjność przegrody, chcemy uzyskać dla naszego domu. Do obliczeń niezbędna jest wielkość współczynnika izolacyjności natryskowej pianki poliuretanowej (0,023W/mK).

Przeprowadzanie piankowania

Natrysk pianki na ścianę odbywa się poprzez specjalistyczne maszyny wysokociśnieniowe. Podczas piankowania i mieszania składników A i B dochodzi do reakcji chemicznej, która prowadzi do powstania struktury z wypełnionymi gazem komórkami. Im większa liczba takich komórek tym pianka jest gęstsza, a co za tym idzie jej izolacyjność jest wyższa.

A może lepiej poprosić o pomoc fachowca?

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie wykonać opisane w tym artykule prace, warto zwrócić się o pomoc do fachowców. Redakcja naszego portalu może polecić usługi firmy Ocieplanie pianką, która ma swoją siedzibę w pobliżu Torunia, ale zajmuje się realizacją zleceń na terenie całego kraju. Firma zajmuje się profesjonalnym ocieplaniem domów jedno- oraz wielorodzinnych przy wykorzystaniu pianki poliuretanowej. Jej znakiem rozpoznawczym są przystępne ceny oraz elastyczność w kontekście terminu realizacji zlecenia.

2 Komentarzy

  1. Paweł

    Sam postawiłem na tę piankę i jestem naprawdę zadowolony. Dobrze, że dałem się namówić.

  2. Adam

    Taka pianka sprawdza się doskonale. Przede wszystkim od wewnątrz zajmuje ona znacznie mniej miejsca.

Komentarze są zamknięte.