Czym jest posadzka anhydrytowa i kiedy sprawdzi się najlepiej?

posadzka anhydrytowa

Przy wylewkach trzeba wziąć pod uwagę szereg różnych czynników, ponieważ podłoga w budynku jest jednym z najważniejszych elementów budowlanych. Poprawnie wykonana wylewka powinna być gładka, równa, wolna od popękań, a także odporna na wysokie obciążenia. Coraz częściej w tym celu wykorzystywana jest posadzka anhydrytowa. Co warto o niej wiedzieć i kiedy sprawdzi się najlepiej?

Wylewki anhydrytowe, z których powstają posadzki anhydrytowe, są produkowane z gipsu, a konkretnie z jednej z jego odmian, która nazywana jest anhydrytem, czyli „gipsem bez wody”. Dzisiaj wylewki tego typu wybierane są przede wszystkim do domów i mieszkań, ale nie tylko. Mogą być one wykonane ręcznie, ale do większych nawierzchni zaleca się zastosowanie wylewek maszynowych.

Trwałe i wytrzymałe – także pod ogrzewanie podłogowe

Wylewki tego rodzaju mogą być stosowane pod wszystkie rodzaje okładzin podłogowych, ale jedynie w pomieszczeniach, gdzie mają panować suche warunki, ponieważ posadzka anhydrytowa wystawiona na wilgoć może zacząć pękać. Wtedy, gdy jest sucho, nie kruszy się i nie pęka, także przy zmianach temperatury, dlatego może być ona używana w miejscach, gdzie planuje się zamontowanie ogrzewania podłogowego. To jednak jeszcze nie wszystkie atuty tego rodzaju posadzek.

Idealnie gładkie i równe dzięki właściwościom samopoziomującym

Duża zaletą posadzek anhydrytowych jest również to, że posiadają one naturalne zdolności do samopoziomowania, co powoduje, że nie wymagają wykorzystywania żadnych innych specjalistycznych narzędzi, aby je wypoziomować, co przekłada się na niższe koszty prac. W rezultacie powierzchnia posadzki jest równa i gładka bez wysiłku.

Krótki czas wysychania

Warto również wskazać, że posadzka anhydrytowa będzie gotowa szybciej niż posadzki innych typów, ponieważ jest ona szybkoschnąca. To powoduje, że nawet duże powierzchnie można zrealizować w krótkim czasie. Oczywiście, także i w tym przypadku czas wysychania zależny jest od kilku czynników, w tym od grubości wylewki, cyrkulacji powietrza i temperatury. Jako że wylewki tego rodzaju można wykonać jako cieńsze przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów wytrzymałościowych, czas ich schnięcia jest skrócony.

Brak skomplikowanej dylatacji

Również wylewki anhydrytowe nie wymagają dodatkowego zbrojenia oraz prowadzenia gęstej sieci dylatacji jak w przypadku wylewek cementowych. Przy zastosowaniu wylewek tego rodzaju nie występuje skurcz, co przekłada się na brak nieestetycznych i kłopotliwych odkształceń nazywanych efektem „miski”.

Niewielki ciężar idealny na stropy drewniane

Dodatkową zaletą wylewek anhydrytowych jest ich niewielki ciężar, co powoduje, że można wykonać je również na drewnianych stropach, które nie są przystosowane do używania każdego rodzaju wylewek ze względu na ich ciężar.

Powyższe zalety powodują, że posadzka anhydrytowa to atrakcyjny wybór do wielu wnętrz, w których panować ma sucha atmosfera. Są one wobec tego coraz popularniejsze i wybierane do wielu nowych inwestycji – domów jednorodzinnych, mieszkań, a także innych budynków.