Kondensacja pary wodnej na wewnętrznej szybie okna dachowego to dość często występujące zjawisko. Czy należy niepokoić się, gdy okna dachowe parują od wewnątrz? Co jest tego przyczyną i jak zareagować na, kiedy na oknie połaciowym skrapla się woda? W artykule wyjaśniamy również, czy kondensacja pary wodnej na szybie okna może oznaczać jego wadę.
Kondensacja pary wodnej na oknach dachowych – co ją wywołuje?
Wszystkie okna, również klasyczne okna fasadowe, od czasu do czasu pokrywają się skraplającą się parą. Jednak okna dachowe ze względu na swoje umiejscowienie parują znacznie częściej niż te zamontowane w ścianie. Kondensacja pary wodnej na szybie wewnętrznej jest zjawiskiem naturalnym, które przebiega według powszechnie znanych praw fizyki. Ciepłe powietrze zgodnie z nimi wypychane jest w pomieszczeniu ku górze, a to tam, w połaci dachu zamontowane są okna dachowe. Kiedy nagrzane powietrze zetknie się z zimną powierzchnią szyby, następuje kondensacja pary wodnej, czyli jej skraplanie. Aby jednak tak się stało, poziom wilgoci w powietrzu musi być odpowiednio wysoki. W tym miejscu też pojawia się rozwiązanie zagadki – kondensacja pary wodnej na oknach połaciowych uzależniona jest od wilgotności powietrza i jeśli okna dachowe parują, oznacza to, że powietrze w domu jest zbyt wilgotne. Parowanie okien to przy tym raczej zjawisko sezonowe, bo to w okresie grzewczym różnica temperatury powietrza w pokoju i temperatury powierzchni okna jest największa.
Czy kondensacja pary wodnej na szybie powinna niepokoić?
Kondensacja pary wodnej na szybie wewnętrznej okna może być groźna i wymaga działania, jeśli okno paruje często i intensywnie. Skraplająca się woda może bowiem nie tylko uszkodzić okno dachowe i jego okolicę, zniszczyć drewniane profile i prowadzić do nieszczelności okna, ale też prowadzić do pojawienia się grzyba i pleśni. Walka z pleśnią i grzybem jest trudna i żmudna, a ich obecność w domu bardzo groźna. Lepiej więc zapobiegać takiej sytuacji nim będzie za późno. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że kondensacja pary wodnej na zewnętrznej szybie nie powinna niepokoić i nie wymaga też żadnej reakcji. Jak wyjaśniają specjaliści z Dakea, firmy od dziesięcioleci produkującej wysokiej klasy okna dachowe do różnych pomieszczeń, skraplanie pary wodnej od zewnątrz nie jest zjawiskiem szkodliwym, nie zagraża konstrukcji i szczelności okna, a wręcz świadczy o jego wysokich parametrach izolacyjnych. Jeśli zamontowane w domu okna dachowe parują od zewnątrz, oznacza to, że mają bardzo dobre właściwości termiczne, a więc skutecznie chronią pomieszczenie przed stratami ciepła i ograniczają rachunki za ogrzewanie. Jeszcze inną sytuacją jest kondensacja pary wodnej i obecność wody wewnątrz pakietu szybowego okna. Takie zjawisko należy zgłosić producentowi/sprzedawcy okna dachowego, ponieważ może ono wskazywać na jego wadę konstrukcyjną.
Co zrobić, gdy okna dachowe parują od wewnątrz?
Skroplona para wodna po wewnętrznej stronie okna dachowego nie świadczy o wadzie okna, ale informuje o tym, że w pomieszczeniu panuje nadmierna wilgotność. Kondensacja pary wodnej ustąpi zatem, jeśli pozbędziemy się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. W tym celu należy upewnić się, czy źródło ogrzewania (grzejnik) znajduje się we właściwym położeniu w stosunku do okna dachowego. Grzejnik, który skutecznie osusza powietrze w pokoju, powinien znajdować się pod oknem połaciowym. Powinno się również zadbać o odpowiednią wentylację w domu. Doraźnie pomoże również porządne przewietrzenie wnętrza, które umożliwi wymianę powietrza w pomieszczeniu, zwłaszcza po gotowaniu, prasowaniu czy kąpieli. Wilgoć w powietrzu wzrasta bowiem najszybciej w czasie codziennych czynności takich jak prysznic, gotowanie wody czy obiadu, suszenie prania, prasowanie. Nie da się ich uniknąć, więc zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza w domu ma kluczowe znaczenie. W przypadku bardzo wilgotnych pomieszczeń pomocne może być również zastosowanie osuszaczy powietrza.