Co zrobić, gdy na oknie dachowym wystąpi kondensacja pary wodnej?

kondensacja pary wodnej na oknie

Kondensacja pary wodnej na wewnętrznej szybie okna dachowego to dość często występujące zjawisko. Czy należy niepokoić się, gdy okna dachowe parują od wewnątrz? Co jest tego przyczyną i jak zareagować na, kiedy na oknie połaciowym skrapla się woda? W artykule wyjaśniamy również, czy kondensacja pary wodnej na szybie okna może oznaczać jego wadę.

Kondensacja pary wodnej na oknach dachowych – co ją wywołuje?

Wszystkie okna, również klasyczne okna fasadowe, od czasu do czasu pokrywają się skraplającą się parą. Jednak okna dachowe ze względu na swoje umiejscowienie parują znacznie częściej niż te zamontowane w ścianie. Kondensacja pary wodnej na szybie wewnętrznej jest zjawiskiem naturalnym, które przebiega według powszechnie znanych praw fizyki. Ciepłe powietrze zgodnie z nimi wypychane jest w pomieszczeniu ku górze, a to tam, w połaci dachu zamontowane są okna dachowe. Kiedy nagrzane powietrze zetknie się z zimną powierzchnią szyby, następuje kondensacja pary wodnej, czyli jej skraplanie. Aby jednak tak się stało, poziom wilgoci w powietrzu musi być odpowiednio wysoki. W tym miejscu też pojawia się rozwiązanie zagadki – kondensacja pary wodnej na oknach połaciowych uzależniona jest od wilgotności powietrza i jeśli okna dachowe parują, oznacza to, że powietrze w domu jest zbyt wilgotne. Parowanie okien to przy tym raczej zjawisko sezonowe, bo to w okresie grzewczym różnica temperatury powietrza w pokoju i temperatury powierzchni okna jest największa.

Czy kondensacja pary wodnej na szybie powinna niepokoić?

Kondensacja pary wodnej na szybie wewnętrznej okna może być groźna i wymaga działania, jeśli okno paruje często i intensywnie. Skraplająca się woda może bowiem nie tylko uszkodzić okno dachowe i jego okolicę, zniszczyć drewniane profile i prowadzić do nieszczelności okna, ale też prowadzić do pojawienia się grzyba i pleśni. Walka z pleśnią i grzybem jest trudna i żmudna, a ich obecność w domu bardzo groźna. Lepiej więc zapobiegać takiej sytuacji nim będzie za późno. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że kondensacja pary wodnej na zewnętrznej szybie nie powinna niepokoić i nie wymaga też żadnej reakcji. Jak wyjaśniają specjaliści z Dakea, firmy od dziesięcioleci produkującej wysokiej klasy okna dachowe do różnych pomieszczeń, skraplanie pary wodnej od zewnątrz nie jest zjawiskiem szkodliwym, nie zagraża konstrukcji i szczelności okna, a wręcz świadczy o jego wysokich parametrach izolacyjnych. Jeśli zamontowane w domu okna dachowe parują od zewnątrz, oznacza to, że mają bardzo dobre właściwości termiczne, a więc skutecznie chronią pomieszczenie przed stratami ciepła i ograniczają rachunki za ogrzewanie. Jeszcze inną sytuacją jest kondensacja pary wodnej i obecność wody wewnątrz pakietu szybowego okna. Takie zjawisko należy zgłosić producentowi/sprzedawcy okna dachowego, ponieważ może ono wskazywać na jego wadę konstrukcyjną.

Co zrobić, gdy okna dachowe parują od wewnątrz?

Skroplona para wodna po wewnętrznej stronie okna dachowego nie świadczy o wadzie okna, ale informuje o tym, że w pomieszczeniu panuje nadmierna wilgotność. Kondensacja pary wodnej ustąpi zatem, jeśli pozbędziemy się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. W tym celu należy upewnić się, czy źródło ogrzewania (grzejnik) znajduje się we właściwym położeniu w stosunku do okna dachowego. Grzejnik, który skutecznie osusza powietrze w pokoju, powinien znajdować się pod oknem połaciowym. Powinno się również zadbać o odpowiednią wentylację w domu. Doraźnie pomoże również porządne przewietrzenie wnętrza, które umożliwi wymianę powietrza w pomieszczeniu, zwłaszcza po gotowaniu, prasowaniu czy kąpieli. Wilgoć w powietrzu wzrasta bowiem najszybciej w czasie codziennych czynności takich jak prysznic, gotowanie wody czy obiadu, suszenie prania, prasowanie. Nie da się ich uniknąć, więc zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza w domu ma kluczowe znaczenie. W przypadku bardzo wilgotnych pomieszczeń pomocne może być również zastosowanie osuszaczy powietrza.