W których sytuacjach użyć suchego smaru?

W których sytuacjach użyć suchego smaru?

Codziennie korzystamy z wielu urządzeń i mechanizmów, które wymagają systematycznej konserwacji za pomocą smaru. Niweluje on bowiem tempo zużywania się poszczególnych komponentów, a także ogranicza ryzyko korozji i kosztownych awarii. Godny polecenia jest m.in. suchy smar w sprayu, stanowiący alternatywę dla preparatów zawierających oleje bądź tłuszcze.

Doskonałe właściwości użytkowe 

Suchy smar produkowany jest na bazie syntetycznego teflonu, dzięki czemu charakteryzuje się zaskakująco dużą odpornością na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych (promieniowania UV, deszczu, śniegu, mrozu), substancji chemicznych, soli drogowej, benzyny czy pyłów. Do jego pozostałych istotnych atutów zaliczamy m.in. świetną przyczepność do podłoża, komfortowe nanoszenie, skład pozbawiony szkodliwego dla ludzkiego zdrowia silikonu oraz brak podatności na spływanie z gładkich i pionowych części pod wpływem wibracji. Na uwagę zasługuje ponadto ogromna uniwersalność – preparatem można z powodzeniem pokrywać powierzchnie metalowe, ceramiczne, plastikowe, a nawet drewniane. Bardzo skutecznie redukuje on tarcie współpracujących ze sobą elementów ruchomych, a przy okazji zapobiega nadmiernemu osadzaniu się zabrudzeń i tłumi nieprzyjemne piski. 

Niezbędnik w każdym garażu i warsztacie 

Omawiany środek warto stosować zwłaszcza w sytuacji, gdy zachodzi konieczność konserwacji wybranych części samochodu osobowego lub innego pojazdu czterokołowego. Mowa tutaj choćby o wycieraczkach okiennych, prowadnicach siedzeń, składanym dachu, zawiasach drzwi, klemach akumulatora, sworzniach, resorach, zębatkach, łożyskach, piastach czy wszelkiego rodzaju zaczepach. Dodatkowo teflonowy smar znakomicie sprawdzi się przy zabezpieczaniu przerzutek i łańcuchów w rowerach, zawiasów i zamków w drzwiach, komponentów maszyn produkcyjnych pracujących pod ciśnieniem, mechanizmów służących do otwierania bram garażowych, prowadnic mebli, trudno dostępnych elementów zlokalizowanych w sprzętach elektronicznych, linek roboczych, pasów transmisyjnych oraz zwykłych śrub i nakrętek używanych do zespalania rozmaitych konstrukcji. Stanowi nieocenioną pomoc wszędzie tam, gdzie coś skrzypi lub ciężko się przesuwa. 

Kilkuetapowa aplikacja

Ze względu na neutralność chemiczną suchy smar może być bez problemu wykorzystywany do pokrywania urządzeń mających bezpośredni kontakt z żywnością czy wyrobami farmaceutycznymi. Jeśli chcemy go zastosować, to w pierwszej kolejności powinniśmy oczyścić daną powierzchnię z kurzu i plam dla zwiększenia efektywności działania preparatu. Następnie zalecane jest co najmniej kilkukrotnie potrząśnięcie puszką w celu dokładnego wymieszania wszystkich składników aktywnych. Po wykonaniu tych czynności przychodzi wreszcie pora na naniesienie cieniutkiej warstwy aerozolu – najlepiej z odległości około trzydziestu centymetrów. Ewentualny nadmiar wystarczy zetrzeć szmatką. Cała procedura wymaga temperatury od 10 do maksymalnie 25 stopni Celsjusza, dlatego nie należy przeprowadzać jej w sezonie zimowym.